TOPOGRAFIKI - DRUK CYFROWY
Mapa, 3000 x 1000 mm, druk cyfrowy
Projekt graficzny pt. „Topografiki” składa się z 4 obiektów wykonanych w technice grafiki cyfrowej:
1. Mapa — rozwijana grafika wielkoformatowa 100 x 300 cm, druk cyfrowy
2. Mapy składane — 2 grafiki w formatach 61×91 cm, druk cyfrowy. Składane kilkukrotnie na wzór mapy.
3. Kadry — grafika modułowa, 9 grafik w formatach 30×40 cm, druk cyfrowy. Do układania w 1 obraz.
4. Pocztówki — zestaw 30 grafik w formatach 14,8×10,5 cm, druk cyfrowy. Pełniące rolę szkicownika.
Prace zostały wykonane techniką komputerową przy użyciu dwóch narzędzi: aplikacji Google Maps i programu Photoshop. Zainspirowałam się zagadnieniem subwersji i techniką montażu.
Wykorzystałam zatem gotowe obrazy — print screeny mapy internetowej i poprzez ich montaż oraz obróbkę cyfrową stworzyłam nowe grafiki.
Satelitarne mapy internetowe pozwalają użytkownikom nawigować przestrzeń ziemi, wyznaczać trasy i poszukiwać
interesujących miejsc.
Kadry, 1000mm x 700mm, druk cyfrowy

Kadry to zestaw 9 grafik w formacie zbliżonym do A3, które razem budują jeden obraz. Podział na pojedyncze poziome kadry odwołuje się do modularności obrazu cyfrowego powstającego właśnie przy pomocy funkcji print screen ale także pikseli, z których grafika cyfrowa jest zbudowana. Ten sposób prezentacji poniekąd tłumaczy sposób kompozytowania cyklu Topografiki. Cechą charakterystyczną jest możliwość przekładania kadrów i tworzenia własnych kompozycji.

Eksplorowanie map umożliwia „podróżowanie” po świecie i „zwiedzanie” różnych terenów z perspektywy lotu ptaka lub drona co dostarcza nam ciekawych, pięknych i niekiedy zaskakujących „widoków”. Podróżowanie palcem po mapie w XXI wieku potrafi wciągnąć „podróżnika” w ekran komputera.
topografika
Mapa składana, 910mm x 610mm, druk cyfrowy
Mapa składana, 910mm x 610mm, druk cyfrowy

Prace pt. Mapy odwołują sie do map fizycznych, które trzeba rozłożyć lub rozwinąć aby je przeczytać. Odkrywanie przestrzeni tych map to rodzaj podróżowania.

Funkcja print screen daje możliwość „fotografowania” wirtualnej przestrzeni. Powstałe w ten sposób kadry posłużyly
do budowania większych cyfrowych obrazów. Wydrukowane prace są obiektami o charakterze instalacyjnym a ich koncepcja daje zróżnicowane możliwości interakcji.

Pocztówki ” Pozdrowienia z Hiszpani”, zestaw wielu małych grafik w formacie 148mm x 105mm.

Grafiki są pojedynczym kadrem wykonanym metodą print screen. Poprzez bezpośrednie nawiązanie do tradycyjnej pocztówki prace sugerują, że trzymamy w ręce pamiątkę z podróży. Jednocześnie są inspirującym szkicownikiem, który pozwoli cykl Topografiki rozszerzać o kolejne prace.